Latvijas teritorija savas bagātās vēstures gaitā piedzīvojusi dažādu tautu un kultūru ietekmi. Šeit atstājuši pēdas skandināvu vikingi, vācu krustneši, poļu-lietuviešu kunigaiši un krievu caristes ekspansija.
Katrs vēstures posms atnesa jaunus konfliktus, bet arī attīstīja Latvijas apdzīvotās vietas, it īpaši nocietinātās pilsētas un cietokšņus:
Rīga – senā Hanzas un austrumu robežu sargātāja
Rīga dibināta 1201.gadā, un ātri kļuva par nozīmīgu tirdzniecības centru starp Austrumiem un Rietumiem. Pateicoties frāziskajiem tirgotājiem, tā iestājās Hanzas savienībā.
Rīgu visus laikos sargājuši varena nocietinājumu sistēma – biezas pils mūra sienas, torņi, aizsarggrāvji. Līdz pat mūsdienām saglabājušies vairāki vēsturiskie torņi, piemēram, Pulvertornis.
Cēsis – Livonijas ordeņvalsts politiskais centrs
Cēsis (Vendenes pils) 13. gadsimtā kļuva par vienu Livonijas konfederācijas centru un Livonijas ordeņa galveno pili. Šeit atradās ordeņmestra rezidence un Svētā Jāņa baznīca.
Pili vairākkārt postījuši un atjaunojuši gan krustnešu kari, gan zviedru-poļu kari. Līdz mūsdienām saglabājušies biezie tornīša un konventa ēkas mūri.
Kuldīga – mūra ēku pilsēta ar viduslaiku šarmu
Kuldīgu dēvē par vienu no skaistākajām vecpilsētām Latvijā. Tās mūra ēkas glabā septiņus gadsimtus senu vēsturi.
Saglabājusies 13. gadsimta Livonijas ordeņa pilsdrupas, kā arī vecākā dzīvojamā ēka Latvijā – Vecais Stenders (1642). Kuldīgas centrā atrodas arī īpatnējais Ventas rumbas ūdenskritums.
Daugavpils – daudzu kultūru krustpunkts
Ilgi Daugavpils atradās uz svarīgā ūdensceļa Daugavā un bija nozīmīgs cietoksnis. Pilsētas attīstībā atstājuši pēdas gan Livonijas ordeņi, gan Polijas-Lietuvas kopvalsts, gan Krievijas caristes garnizoni.
19.gadsimtā šeit uzcēla massīvu Daugavpils cietoksni. Šodien pilsētā apskatāmi gan cietokšņa bastioni, gan Marka Rotko mākslas centrs.
Kā redzam, Latvijas teritorija un tās apdzīvotās vietas piedzīvojušas krustpunktus starp dažādām kultūrām. Mūsu novadam raksturīga bagātīga un daudzveidīga vēsture!